• Access Bars Türkiye

SUFLOR İLE YAŞAMAK

En son güncellendiği tarih: 22 May 2020

Bazen Hayatımızı suflör ile yaşamayı tercih ediyoruz. Ailemiz , atalarımız, patronlarımız ve hayatımıza dokunan bir sürü kişi kimsenin görmeyeceği yerlerde sadece sizin duyabileceğiniz ince bir sesle elindeki sizin hayatınız ile ilgili olan metni okur.

Amaç sizin repliklerinizi unuttuğunuz anda size bunu hatırlatmaktır. Ben buna otomatik pilot ile gitmek tanımını yakıştırıyorum.

Çünkü bu bizim hayatımız da çok işe yarar. Hayatımızdaki duraklamaları kaygıları azaltır.

suflor ile yaşamak

Bizde bunu hayatımızdaki diğer insanlara yapıyoruz. Mesela çocuklara “Ben Ailemi dinlemeden evlendim. Bak gördün mü mutsuzum sakın sen bizim istemediğimiz biri ile evlenme mutsuz olursun” Eğer birde erkek evladın varsa “ Erkekler ağlamaz, erkek adam yapar “ gibi kodlamalarla kendisine ait olmayan bir hayatı bir suflör edasıyla kendisine arkadan fısıldıyorsun.

Hayatımız da bazen suflöründe gerekli olduğunu düşünüyorum. Çünkü gerçek tiyatroda sanatçıya yardımcı olan suflör sadece metin okur onu mimikleriyle duygularıyla doğaçlama ile oynamak sadece sanatçıya aittir.

Bizim çocuklarımıza ailemize çevremize yerli yersiz suflörlük yapmaya hakkımız var mı?

Hayatı Çocuklarımızın kendi deneyimleriyle öğrenmesini sağlamalıyız. Bizim deneyimlerimizi anlatarak öğretmemiz onun deneyimlemediği, geçmediği yolları sizin kucağınızda geçirmenizdir. Bırakın kendisi yolun doğal sürecinde deneyimlesin. Onlara ezber hayatlar sunmayalım.

Hatta bazen suflörlüğü unutup hayatlarına dikte etmeye başlıyoruz. Belki şu anda bittiğini zannediyoruz ama hala kızlar babalarının ve annelerinin bir eşyası gibi evlendiriliyor. Aynı köylü, aynı memleketli hala aynı dinden olmalı diye zorlanıyor. Hatta kızlarını görücü usulünü bırakıp satıcı usulü ile evlendiriyorlar. Okuyunca hepinize kan dondurucu geldi değil mi bence bunları okuyup seyirci kalmak yerine kendinize bakın siz kimin hayatında nerede suflörlük yapıyorsunuz?

Eğer Çocuğunuz iş , eş meslek seçimini kontrol altına almaya çalışıyorsanız unutmayın ki sizin geçmişte yaşamadıklarınızı ve size suflörlük yapılmış hayatlara yönlendiriyorsunuz. Bence bırakın onlar kendi hayatlarını keşfetsinler sizde hayatınızı YENİDEN KEŞFEDİN …Geçmişte size verilen hikayeleri unutup Ezber Bozan olun ….

Bunun için her gün kendinize bir soru sorun

Hayatımda hangi suflörleri dinleyip hayatımı ve çevremdekilerin hayatını kısıtlıyorum?

Potansiyelimi daha yüksek kullanmam için neleri fark edebilirim?

Tüm potansiyelimi fark etmek ve kullanmak güvenli

Hayatımdaki potansiyellerimin farkındayım.

accessdreammer

27 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

© 2019 Tüm hakları saklıdır.